Główne Zbiorniki Wód Podziemnych
Główne zbiorniki wód podziemnych są to zbiorniki wód podziemnych przeznaczone przede wszystkim do zabezpieczenia rezerw wody o wysokiej jakości do wykorzystania w przyszłości.
Warunkiem zakwalifikowania zbiorników wód podziemnych do grupy głównych jest: wydajność potencjalnego otworu studziennego powyżej 70 m3/h, wydajność ujęcia powyżej 10000 m3/d, przewodność warstwy wodonośnej wyższa niż 10 m2/h, najwyższa klasa jakości wody.
Pierwszą Mapę obszarów głównych zbiorników wód podziemnych (GZWP) w Polsce wymagających szczególnej ochrony w skali 1:500 000 zawierającą wydzielenie 180 GZWP opracowano w 1990 roku przez zespół kierowany przez prof. A.S. Kleczkowskiego.
W wyniku kolejnych prac związanych ze szczegółowym dokumentowaniem tych zbiorników część z nich została wykreślona z listy GZWP ze względu na niespełnienie kryteriów kwalifikacji.
Zgodnie z rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 27.06.2006 r., w sprawie przebiegu granic obszarów dorzeczy i regionów wodnych (Dz. U. Nr 126 poz. 878) 162 zbiorniki wód podziemnych przyporządkowano odpowiednio do dorzecza Wisły, Odry i Pregoły.
W obszarze działania Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Szczecinie, obejmującym region wodny Dolnej Odry i Przymorza Zachodniego oraz region wodny Ücker (Uecker), położonych jest (całkowicie bądź częściowo) 10 głównych zbiorników wód podziemnych wyszczególnionych w Tabeli 1: Główne zbiorniki wód podziemnych w obszarze działania RZGW w Szczecinie.
Dla wszytskich głównych zbiorników wód podziemnych znajdujących się w obszarze działania RZGW w Szczecinie:
- Zbiornik wyspy Wolin - GZWP nr 102,
- Zbiornik międzymorenowy Polanów - GZWP nr 118,
- Dolina kopalna Szczecin - GZWP nr 122,
- Zbiornik międzymorenowy Stargard - Goleniów - GZWP nr 123,
- Zbiornik międzymorenowy Wałcz - Piła - GZWP nr 125
- Zbiornik Szczecinek - GZWP nr 126,
- Zbiornik Dębno - GZWP nr 134,
- Zbiornik Barlinek - GZWP nr 135,
- Dolina kopalna Wielkopolska - GZWP nr 144,
- Sandr rzeki Pliszka - GZWP nr 148
zostały sporządzone i zatwierdzone przez właściwy organ administracji geologicznej, dokumentacje hydrogeologiczne określające warunki hydrogeologiczne w związku z ustanawianiem obszarów ochronnych.
W dokumentacjach tych wskazano granice proponowanych do ustanowienia obszarów ochronnych zbiorników wód podziemnych. Obszary ochronne wyznaczono dla wszystkich ww. zbiorników za wyjątkiem GZWP Nr 126 (Zbiornik Szczecinek).
Wyznaczone w dokumentacjach obszary będą podstawą do ustanowienia przez dyrektorów rzgw, w drodze aktów prawa miejscowego, obszarów ochronnych zbiorników (zgodnie z art.60 ustawy Prawo wodne). Dotychczas nie ustanowiono jeszcze żadnego obszaru ochronnego.
Szczegółowa lokalizacja głównych zbiorników wód podziemnych dostępna jest na stronach państwowej służby hydrogeologicznej z poziomu aplikacji internetowej systemu przetwarzania danych PSH pod adresem: http://spdpsh.pgi.gov.pl/PSHv7/
Pliki:
Tabela 1: Główne zbiorniki wód podziemnych w obszarze działania RZGW w Szczecinie typ: PDF-Format, waga: 201,1 KB